הכנה ללידה

"הכנה ללידה" בעיני הרפואה המשלימה

בשנים האחרונות יש יותר פתיחות וביקוש בקרב הציבור הרחב לטיפולים בתחום הרפואה המשלימה. ישנו תחום ההולך ותופס תאוצה והוא: סיוע לנשים בהריון להתכונן ללידה מבחינה פיסית,נפשית ורוחנית.

תהליך זה כולל תמיכה רבה לאישה ההרה ומסגרת בה היא יכולה לחוש בטוחה ורגועה.

תחומים שונים ברפואה המשלימה מעניקים לאישה ההרה כלים רבים להתמודד עם תהליך ההריון ועם הלידה.

התפיסה הנפוצה במערב בשנים האחרונות היא שהאישה בעת הלידה היא פסיבית:האישה מגיעה לחדר לידה,שוכבת,מקבלת אפידורל,ומחכה שהלידה תתרחש מעצמה.

התפיסה הטבעית יותר והנכונה יותר היא כזו שלידה היא תהליך פעיל של האישה,עליה להיות בתנועה ככל האפשר ולהיות פעילה,ואז הלידה זורמת יותר והאישה בסוף הלידה חיונית יותר.

לעתים אין ברירה ועל האישה לקחת אפידורל,וגם אז כאשר האישה עברה הכנה פיסית ונפשית לפני הלידה,חווית הלידה שלה תהיה חיובית יותר,ויהיה לה קל יותר להתמודד עם תהליך הלידה.

בנוסף לקורס הסטנדרטי של הכנה ללידה שהוא חיוני לכל אישה,נשים רבות מחפשות חווית לידה אחרת.

יש אפשרות להתכונן ללידה מראש ולהגיע ללידה בנקודת פתיחה טובה יותר,מוכנות רבה יותר וכלים רבים יותר להתמודד עם הלידה,ולחוות את הלידה באופן חיובי יותר.

ישנם כיוונים רבים להתכונן ללידה:

1.תזונה ופעילות גופנית:מתחילת ההריון מומלץ לאכול תזונה בריאה ומזינה,המתאימה לאישה ולעסוק בפעילות גופנית מתונה המתאימה לכל אישה ע'פ מצבה הבריאותי והרגליה.

2.בחירת שיטת טיפול מתאימה:מחודש שמיני,כאשר מהלך ההריון תקין,ניתן להתחיל תהליך הכנה ללידה טיפולי,בו האישה יכולה לבחור שיטת טיפול אליה היא מתחברת,כאשר המטפל/ת מומחה בהריון ,ולעבור תהליך חיובי ומחזק המכין אותה ללידה מכיוונים נוספים-שונים לעומת קורס הכנה ללידה רגיל.טיפולים אלה יכולים לכלול את הסעיפים הבאים במאמר זה

3.דמיון מודרך וחיבור לעובר:יש חשיבות רבה בעת ההריון לחיבור של האם לעובר,ע'י תקשורת מילולית או ע'י דמיון מודרך,בו האם מדמיינת את העובר ומתחברת אליו,שולחת לו מסרים ומנסה לקבל ממנו מסרים.תהליך הלידה הוא תהליך פעיל,בו גם העובר עובר דרך עד יציאתו אל העולם,וברגע שהאם והעובר מתחברים כבר בהריון,והאם משתמשת בדמיון גם בעת הלידה,ולא מתרכזת בלידה רק בכאב שלה,אלא מודעת לכך שגם התינוק עובר דרך ומרגיש התכווצויות בכל ציר,ועליו להבריג עצמו החוצה,אז המודעות לתהליך המשותף יכולה לחזק את האם,לתת לה כוחות ולהעביר את תשומת הלב של האם לקולות ונשימות ותנועות שיסיעו לתינוק בדרכו החוצה.

יש חשיבות גם לדמיון מודרך בו האם מדמיינת את הלידה מראש,ורואה את הלידה זורמת ,ואת הדרך נפתחת לרווחה

4.הכנה רגשית:ישנן נשים שסוחבות טראומה מלידה/לידות קודמות,פחדים לקראת הלידה-בלידה ראשונה,ציפיות מהלידה,ומומלץ לתת ביטוי לכל אלה לפני הלידה.תהליך זה מביא את האישה ללידה באופן בשל יותר,והתהליך זורם יותר.

5.טיפולי מגע:טיפולי שיאצו מחודש שמיני יכולים לחזק את האישה,לשחרר כאבים ולמנוע תופעות כמו בצקות,לחץ דם גבוה,עייפות רבה ,לחץ ומתח.

6.הכנה ללידה ע'י תנועה:כדאי לנשים בהריון מחודש שמיני לתרגל יותר תנועות אגן,תרגילים על כדור פיזיו גדול,תנועות כריעה ,נשימות וקולות נמוכים לאזור האגן.כל אלה יתרמו מאד להפגת כאבי הצירים כאשר יופיעו,ויגרמו ללידה זורמת יותר.(הדבר מקביל לאדם העומד לרוץ ריצת מרתון:מי שיתאמן מראש –הגוף מוכן לתהליך.)

7.הכנה ללידה ע'י דיקור סיני: בשנים האחרונות נעשו מחקרים רבים בחו'ל והראו השפעה חיובית מאד של טיפולים בדיקור סיני לקראת לידה-כמקצרים זמן לידות,מונעים סיבוכים בלידה ומפחיתים צורך במשכחי כאבים. מומלץ לקבל טיפולים בהריון רק ממי שמוסמך לכך.

בשל מחקרים אלה הכניסו לחדר לידה בבית חולים אסף הרופא אופציה לקבל דיקור סיני בעת לידה,בחדר לידה,כדי לסייע בזרוז לידה ובשיכוך כאבים.

טיפולים בדיקור סיני בזמן הריון יכולים לסייע לאישה להתמודד עם בעיות נפוצות בהריון כגון בחילות ,הקאות,עייפות,לחץ דם,בצקות,כאבים ועוד.

משבוע 34 ניתן לסייע בהיפוך עובר,ומשבוע 40 ואילך ניתן לסייע בזרוז לידה בעת הצורך.

לסיכום:ישנם כיום כלים רבים מאד לתמיכה באישה ההרה,כדי שמהלך ההריון יהיה קל יותר ונעים יותר,והאישה תגיע ללידה עם יותר כוחות וכלים לחווית לידה טובה.

דלקת אקוטית בשד

דלקת אקוטית בשד / ACUTE MASTITIS – אחרי לידה / מאיה הופמן נוימן דלקת בשד היא בעיה נפוצה אצל נשים לאחר לידה. ...

טיפול בנשים בהריון

טיפול בנשים בהריון

טיפול בנשים בהריון ע'י דיקור סיני לרפואה סינית יש כלים לטיפול בנשים בהריון מתחילת ההריון ועד סופו הדיקור הסיני ...